Grand Canyon vo Francúzsku

Provensálsko, v tejto oblasti trávia dovolenku obyvatelia Francúzska. Najväčšej obľube domácich sa teší hlavne Grand Canyon du Verdon. Ideálne miesto pre aktívnych dovolenkárov.
 Riečka Verdon tu už tisíce rokov tvaruje jeden z najpôsobivejších, najväčších a najhlbších kaňonov Európy. Rieka pramení v Provensálskych Alpách a derie sa prostriedkom vápencových pohorí. Rieka sa vplyvom prúdu a erózie dostávala do hlbších a hlbších vrstiev skál až vytvorila malebné a úchvatné prostredie vhodné na romantickú, ale hlavne adrenalínovú dovolenku uprostred prírody.

roklina

Naj kaňon v Európe
Samotný kaňon je dlhý cca 21 km, miestami jeho šírka je len 6 metrov a s hĺbkou takmer 700 metrov sa právom radí na prvé miesto najväčších a najkrajších kaňonov Európy. Kaňon začína pri mestečku Castellane a končí sa v priehradnom jazere Lac de Ste-Croix.
V rieke Verdon je vždy dostatok vody z topiaceho sa snehu z Álp. Pred výstavbou priehrad (pred cca 40-timi rokmi) pretekalo cez kaňon 800 metrov kubických vody. Dnes je to len 30. To umožnilo návštevníkom kaňonu zostúpiť až ku dnu.

kanon

Dovolenka s adrenalínom.
Grand Canyon du Verdon je ideálnym miestom pre rekreačných kajakárov, ale aj na rafting – ak radi splavujete divokú rieku tu si prídete na svoje. Rieka nie je tak divoká ako by sa zdalo, a ak si predsa len netrúfate, môžete najdivokejšie (najnebezpečnejšie) miesto prejsť pešo.
Na svoje si tu prídu aj rybári. Aj napriek tomu, že táto oblasť je vyhláseným prírodným parkom môžete tu loviť pstruhy, šťuky, alebo iné ryby.
Nájdete tu aj množstvo horolezcov. Steny kaňonu sú ideálnym miestom pre tento druh adrenalínovej zábavy. A ak vám zostalo ešte trochu odvahy a guráže môžete tu skúsiť aj paragliding.

kajak

Na dne kaňonu je pre menej odvážnych dovolenkárov vybudovaný turistický chodník. Chodník je dlhý približne 14 km a túra po ňom vám bude trvať cca 6 hodín. Či sa už vyberiete pešo, alebo na bicykli bude to zážitok na ktorý nezabudnete….a dostane zabrať aj vaše telo. Takže, pokiaľ ste na tom s kondičkou biedne, vyberte sa radšej na Francúzsku riviéru, kde si môžete dožičiť sladkú a nikým a ničím nerušené oddychovú dovolenku.