Dovolenka a tehotenstvo


Nie je nič krajšie, ako keď sa vo vás rodí nový život, o to krajšie, keď môžete ísť aj na dovolenku. Nechcete predsa sedieť medzi štyrmi stenami, hlavne vtedy, keď máte takúto možnosť vycestovať. Ak máte ale obavy z toho či to nie je nebezpečné, alebo by ste potrebovali nejakú radu, čítajte ďalej.
 
Neexistuje žiadny rozumný dôvod, prečo by ženy v tehotenstve nemohli cestovať.
 srdce na pláži
To je momentálne asi prvoradé. Ak chcete cestovať a nemáte žiadne problémy, nie je žiadny protinázor, prečo by ste nemohli. Iné je, ak máte rozikové tehotenstvo alebo vám doktor odporúčal, aby ste radšej necestovali. Pri tehotenstve sa môže všetko zmeniť z minúty na minútu a existujú aj určité riziká, na ktoré je potrebné si dať pozor.
 
Naplánujte cestu do detailov a buďte pripravená na všetko
 
Určite prihliadajte na výber lokality a spôsob, akým sa na dovolenku dopravíte. Taktiež si zbytočne nezaťažujte telo klímou, ale ani veľkými horúčami a zdržujte sa predovšetkým v tieni, aby ste nedostali úpal. A nezabudnite si zistiť či je v blízkosti vášho ubytovania aj kvalitné lekárske zabezpečenie, v prípade núdze. Človek predsa nikdy nevie.
 žáby v bazénu
Zvážte všetky faktory, ktoré cesta obnáša
 
Sú prípady, kedy by tehotné ženy nemali cestovať na dovolenku, hlavne vtedy, ak je cesta dlhšia, ako bežne býva. Sú to napríklad ženy, ktoré sú na rizikovom tehotenstve, ktoré v minulosti už potratili, ženy s viacpočetným tehotenstvom a ženy po dvadsiatom ôsmom týždni tehotenstva. Zamyslite sa nad tým ako vaše tehotenstvo prebieha a tiež nad tým, v akom štádiu tehotenstva sa nachádzate.
 
Ktoré spôsoby dopravy sú najvhodnejšie?
Keďže lietanie je väčšinou spojené so stresom, nepríjemným tlakom a podobnými vecami, veľmi sa neodporúča, aj keď nie je škodlivé. Určite sa mi vyhnite hlavne vo vysokom štádiu tehotenstva. Autobusy sú na dlhé vzdialenosti absolútne nevhodné, pretože máte málo prestávok, kedy sa môžete natiahnuť a poprechádzať. Najvýhodnejšie je auto a vlak, kedy príliš necítite otrasy a máte možnosť pohybu, poprípade kedykoľvek zastať.