Bylinková škola

Ide zima a s ňou aj chrípkové obdobie. Väčšina ľudí sa preto predzásobuje čajmi. Ako? Idete do obchodu a v regáli s čajmi rozmýšľate, ktorý sa vám bude hodiť, ktorý bude chutiť návšteve alebo s ktorým čajom porazíte nádchu.

šípek

Ako to bolo v dobách minulých?

Vtedy, keď ľudia ešte pestovali v záhradkách zeleninu, na poliach zemiaky a v sadoch im kvitli jablone. Deti chodili na hríby namiesto hrania sa na počítači. Ľudia vtedy žili jednoduchým životom a to, čo si dopestovali,  z toho žili celú zimu. Takisto to bolo aj s bylinkami. Až na to, že si ich nepestovali doma, ale rástli voľne na lúkach. To sa nezmenilo. Len to, že ľudia sú pohodlnejší, vyťaženejší a zabúdajú na praktiky dôb minulých. Vtedy si ľudia nazbierali z prírody, všetko čo sa dalo použiť.

máta

Napríklad šípky. Dnes ich môžeme neobraté na kríkoch až do jari. Ľudia nemajú o ne záujem. Prečo? Veď sú vynikajúce na doplnenie vitamínu C. Zo všetkých byliniek ho obsahujú najviac. V minulom storočí sa z nich často vyrábal sirup na kašeľ. Pitie čaju sa odporúča len zopár dní a potom si treba dať pauzu, pretože ovplyvňujú krvný tlak. Ale ak to dodržíte, nič vám nehrozí.

Mätu máme možnosť nájsť voľne na lúkach, kde je dostatok vlahy. O jej účinkoch ani nemusím hovoriť. Ponorením do vody dodá čistej vode výbornú chuť. Ak ju spojíte s medovkou bude to ešte lepšie. Z mäty sa vyrába aj mojito. Čaj nie je tiež na zahodenie.

Alchemilka obyčajná je nazývaná aj ženská bylinka. Výborná pomocníčka pri akýchkoľvek problémoch so ženskými orgánmi. Aby muži neostali nahnevaní, je vhodná aj na tráviace problémy.

Čakanka je výborná na pravidelnú stolicu. Ak ju budete zbierať, odporúčam si privstať, pretože len v doobedňajších hodinách je rozkvinutá. Už okolo jedenástej sa jej kvety zatvárajú.

list

Pľúcnik lekársky je vhodný na dýchacie problémy, čo o ňom hovorí aj jeho názov. Ak vám nechutí, treba ho skombinovať s prvosienkou lekárskou a podbeľom.

Skorocel. Existuje ho viac druhov, ale všetky sa odporúčajú pri krvácaní z rán. Ak sa poraníte niekde v záhrade alebo v blízkosti trávy, skúste ho pohľadať. Rýchlejšie sa vyliečite.

Tak čo, aj po týchto informáciách chcete kupovať čaje v obchode?

V prírode sú predsa zadarmo a ešte aj s pridanou hodnotou pre vás. Pobyt na čerstvom vzduchu a látky obsiahnuté v nich.