5 zvláštnych faktov o peniazoch

Peniaze. Jeden antický filozof povedal, že sú ako morská voda, čím viac ju pijete, tým viac ste smädný. Nech už je to s nimi akokoľvek, v súčasnej spoločnosti sa nedá existovať bez dostatočného príjmu. Pre mnohých sa peniaze stali formou vyjadrenia slobody. Ak máte dostatočný príjem stávate sa slobodnejším človekom (aspoň naoko) a môžete si žiť viac podľa svojich predstáv. Peniaze a rôzne formy platidiel nás sprevádzajú už veľmi dlho. Behom histórie často menili svoju podobu i hodnotu. Dnešné platidlo s názvom peniaze je nemenej zaujímavé. V tomto článku vám prinášame 5 zaujímavých faktov o peniazoch, ktoré vás zaručene prekvapia. Keďže sa Slovensko nachádza v eurozónebudeme sa venovať výlučne Euru. Možno vďaka tomuto článku trochu zmeníte svoj pohľad na to, čo peniaze vlastne sú. Tu je náš zoznam:

mince

1.       Centové mince na záhrade odpudzujú slimáky– Slimáky a slizniaky nemajú radi peniaze. Áno, naozaj to tak vyzerá, pretože dotyk s medenou mincou im spôsobuje elektrické šoky. Zainvestujte teda trochu do ochrany svojej záhrady proti slimákom.

2.       Znovu mince– Eurové mince sú poznačené vysoko vyspelou technológiou, ktorá zabraňuje cirkulácii falošných mincí. Niektoré mince nižšej hodnoty sú vyrobené zo zliatiny nazývanej Nordic Gold. Ide o zliatinu špeciálne vyvinutú na razenie mincí.

prasátko

3.       Znak eura €– Ide o znak pochádzajúci z Gréckej abecedy s názvom „epsilon“. Celkom sme si na tento symbol zvykli, nemyslíte ?

4.       Začiatky Eura boli už v 60tych rokoch– Európska Ekonomická komunita (EEC) začala so svojimi plánmi pre eurozónu už v 60tych rokoch minulého storočia. Dnešné euro je výsledkom ich dlhoročných snáh.

euro

5.       Metóda tlačenia bankoviek– Metóda tlačenia bankoviek sa vyznačuje vysoko sofistikovanou Hi-Tech počítačovou technológiou. Táto technológia zaručuje, že je takmer nemožné bankovky sfalšovať alebo iným spôsobom napodobniť.