Zlatistý mok, tekutý chlieb,… pivo

Tento starý zlatý mok nás dokáže prekvapiť. Hovorí a píše sa o škodlivosti alkoholu, ale aj o priaznivých, až blahodarných účinkoch piva. Vraví sa, že vláda, ktorá zvýši cenu piva padne. Je jedno aká je jeho cena, každý muž si na jedno čapované rád sadne s priateľmi.

pivo

História zlatistého moku
–      V 4 tisícročí pred našim letopočtom ho Sumeri pripravovali z obilia, sladu alebo chlebového cesta. Vyrábali aj ochutené pivá. Pridávali k nim horčicu, sezam, ale aj mandragoru ( rastlina lásky).
–       Pivo sa v starom Grécku a Ríme považovalo sa nápoj pre bežný ľud. Víno bolo nápojom vyššej spoločnosti, pivo bolo nápojom más. Tak je to do dnešných čias.

chmel

–      Až Slovania začali vyrábať pivo z chmeľu v 9- tom storočí. Toto pivo už bolo chuťovo podobné so súčasným pivom.
–      Pivo sa stávalo čoraz viac obľúbeným nápojom v celom svete. Ani kresťanská antikampaň neodradila konzumentov od tohto nápoja. Nakoniec sa vareniu piva začali venovať mnísi v kláštoroch.
–      Funkčný pivovar s najstaršou históriou je v kláštore Weihenstephan. Povolenie variť pivo dostali v roku 1040. Slovenský najstarší pivovar má názov Steiger. Založili ho v roku 1473 rád templárskych rytierov.
–      Piva tieklo v uliciach Londýna v roku 1814 – doslova a do písmena. Skoro 1,5 miliónov litrov piva z miestneho pivovaru zaplavilo celý Londýn.

Zaujímavosti
–      Snake Venom – Hadí jed. Najsilnejšie pivo na svete má viac ako 67% alkoholu. Snake Venom (hadí jed) sa vyrába v škótskom pivovare. Na fľaške tohto piva je upozornenie – konzumácia by nemala presiahnuť 35 ml na jedno posedenie. Okrem pivných kvasiniek obsahuje aj kvasinky na víno – šampanské.
–      Pivo nie je len nápoj chlapov. V ponuke sú aj tzv. ženské pivá. Do základného piva je pridané ovocie, alebo ovocná príchuť. Môžete si dať banánové, broskyňové, alebo dokonca čokoládové pivo.

pivko

–      V Belgicku sa donedávna mohlo piť pivo aj v školách. Zákaz predávať tento mok v školách s obsahom alkoholu do 1,5% tam vstúpil do platnosti v 70 rokoch minulého storočia.