Zbavte sa kŕčových žíl na nohách!

Kŕčové žily na nohách postihujú viac ako 40% obyvateľstva na svete. Môžeme dokonca povedať, že ide o tzv. „civilizačné ochorenie“. Toto ochorenie najviac postihuje ženy, a najmä tehotné ženy. Prejavy tohto ochorenia vykazujú najprv bolesti nôh, svrbenie pokožky nôh, neskôr dochádza k opuchom na nohách až neschopnosti sa udržať na nohách, čo vedie k tomu, že postihnutí pacienti sa stávajú imobilní.

zdrave nohy bez krcovych zil

Toto civilizačné ochorenie postihuje najmä dolné končatiny. Žily v krvnom riečišti dolných končatín obsahujú ako iné žily, tzv. chlopne, ktoré zabraňujú spätnému toku krvi nahor. Po oslabení žilovej steny, z rôznych faktorov, dochádza aj k oslabeniu chlopní žíl, a tým pádom sa zvyšuje ortostatický tlak v žilách, čo spôsobuje bolesti a opuchy nôh, a ďalšie komplikácie.

Zvýšený ortostatický tlak ďalej žily poškodzuje, žily sa tak rozširujú, vytvárajú záhyby a vystupujú na povrch kože. Ochorenie kŕčových žíl nepredstavuje len kozmetický problém, ale zo zdravotného hľadiska môže dôjsť až k vzniku žilovej trombózy, ktorá je obzvlášť nebezpečná, pretože môže dôjsť až k poruchám srdca a pľúc.

krcove zily na nohach

Kŕčové žily – lat. varixy, postihujú nielen ženy, ale najmä ľudí vo vyššom veku (po 60-tom roku života). Výskyt tohto ochorenia narastá s vekom. Ďalšími faktormi, ktoré spôsobujú vznik tohto ochorenia je napríklad aj obezita, kde prebytočný tuk a nulová fyzická aktivita zaťažujú steny ciev, a tak dochádza k ich oslabeniu. Inými príkladmi môže byť aj dlhodobé státie, menej fyzickej aktivity alebo tehotenstvo.

Ako predísť vzniku tohto ochorenia? Najlepším riešením ako eliminovať vznik ochorenia kŕčových žíl, je zdravá vyvážená strava, dostatok pitného režimu, a aktívny pohyb (napríklad aj chôdza). Dostatok minerálov a vitamínov, najmä vitamínu C (kyselina askorbová je potrebná pre udržanie správnej funkcie ciev).

Liečba kŕčových žíl spočíva v nosení kompresných nohavíc alebo punčôch, a v aplikácií chladivých gélov na uvoľnenie bolesti. A v druhom prípade až v operatívnom zákroku, kde je najlepším riešením odstránenie kŕčových žíl laserovou operáciou.

Správnou a vyváženou životosprávou a aktívnym pohybom docielite zdravé nohy bez bolestí a kŕčových žíl!