Vzdelávanie detí je dôležité

Kým nastúpi vaše dieťa do inštitúcie, kde ho budú vzdelávať pedagógovia túto úlohu zastupujú rodičia. Pre dieťa je najväčší vzor ten, kto mu je v živote najbližšie. Čiže mama a otec. Starí rodičia a súrodenci. Všetci títo členovia rodiny idú dieťaťu príkladom. Deti sa učia každý deň, vlastne od prvého dňa. Pokiaľ som nebola mama neuvedomovala som si, že to je tak. Novorodenec príde na svet ako malé bezbranné stvorenie, ktoré je odkázané na pomoc svojej mamy. Bez nej by prvé dni samé neprežilo.

písmenka.jpg

Moja dcéra má čoskoro dva roky a neprejde ani deň, aby ma niečím neprekvapila, neočarila a nepriviedla do nemého úžasu. Prečo? Je neskutočne inteligentná a šikovná a ja som na ňu hrdá. Zistila som tiež, že každé jedno dieťa je iné a rozdiely bývajú viditeľné, aj keď môžu mať rovnaký vek. U detí sa všetko počíta na dni a týždeň v ich vývine znamená veľa. Moja dcérka je napríklad šikovná predovšetkým v pohybe a aktivitách na preliezačkách a naopak vie povedať len niekoľko slovíčok. Kamarátkina dcérka je o dva týždne mladšia. Je síce menej zdatná a viac opatrná na ihrisku, no práve jej slovná zásoba je na omnoho vyššej úrovni.
Ale samozrejme sa nehnevám a neriešim to. Snažím sa rozvíjať dcérin talent aj športovým smerom a popri tom ju vzdelávame aj v slovnej zásobe. Čítame si, spievame a pozeráme videá. Mám zásadu sa jej venovať aspoň päť minút denne s knižkou v ruke. Knihy a celkové vzdelávanie detí je potrebné aj vtedy keď ešte nerozprávajú či nepoznajú písmenká. Deti sú veľmi vnímavé a všetko si výborne pamätajú.

litaratura.jpg

V dnešnej dobe, keď v rodinách a aj v školách dominuje technika a interaktívne vzdelávanie je ešte viac dôležitý osobný kontakt s rodičmi a priateľmi. Nedovoľte dieťaťu podľahnúť výdobytkom storočia a hry na počítači a telefóne obmedzte na minimum. Radšej si zakúpte vzdelávacie spoločenské hry a voľný čas trávte v kruhu rodiny. Deti sa od vás všetko učia a týmto príkladom pôjdu neskôr aj svojim deťom.