Výhody led žiaroviek a vaša pravidelná úspora za osvetlenie

Donedávna sme sa spoliehali na klasické žiarovky, ktoré dlhé roky plnili svoj účel. Doba sa ale predsa len musela posunúť opäť o niečo vpred a výsledkom je fakt, že dnes sú v kurze úspornejšie a viac ekologické alternatívy. Neskôr prišla kompaktná a halogénová žiarovka, no po technologickej stránke, ako aj z hľadiska životnosti a úspory sú však nadradené led žiarovky, ktoré takisto reprezentujú modernú formu osvetlenia.

žiarovka, fialový stro

A práve tejto forme budeme venovať pozornosť. Zaujímavý je ich princíp fungovania, pretože za zdroj svetla využívajú led diódy, ktorých pravidelný chod predstavuje pravidelnú úsporu za energie. Okrem toho zvyknú mať takéto zdroje životnosť cca 50 000 (a viac) hodín. Ich kúpa, respektíve prevádzka sa oplatí najmä vtedy, ak takéto svetlá chcete využívať pravidelne a nahradíte nimi viaceré staré zdroje vo vašim interiéri a exteriéri.

  • Skrátka najvyšší efekt z hľadiska úspory oproti starým žiarovkám príde vtedy, ak ich nahradíme touto alternatívou s nadradenou technológiou. A oceniteľná bude takisto ich vyššia životnosť.

výmena žiarovky

Prečo sa oplatia?

Ako už pravdepodobne viete, najznámejšou a najväčšou výhodou led svetiel je ich nízka spotreba energie. Pokiaľ by sme ich pravidelnú prevádzku porovnali so starými žiarovkami, potom konkrétne vravíme o 85 až 90 % úspore. A toto je určite zaujímavý faktor v prípade, ak hľadáte cesty, ako znížiť výdaje. Samozrejme prvotná investícia do led svetiel môže byť vyššia, ale návratnosť býva v súčasnosti pomerne rýchla. Následne si môžete užívať osvetlenie bež väčších obmedzení a míňať za neho menej. Vlastne nebudete musieť vymýšľať ďalšie finty, ako usporiť na úkor plnohodnotného využitia svetiel. A ako už bolo spomenuté, ich prevádzka vydrží oveľa dlhšie.

  • Najčastejšie ich delíme podľa teploty farby udávanej v Kelvinoch. Vyššia hodnota značí biele „studené“ svetlo, pričom k bežným voľbám sa radí teplá biela (2600 až 3200 K) a denná biela (4000 až 4500 K).