Prakticky každá kvalitná prilba, ktorá prešla testovaním musí byť schopná odolať jednému, respektíve maximálnemu nárazu. Pri náraze síce uchráni to najhlavnejšie, ale následne môže zostať poškodená a vtedy nie je vhodné riskovať. Nastáva čas kúpiť novú moto-prilbu.
Na výber je však pomerne veľa možností. Predovšetkým rozdeľujeme prilby podľa ich typu, ale následne je vhodné hľadieť takisto na vlastnosti ako materiál, výbava, aerodynamika, ventilácia, apod. V takomto prípade je možné vsadiť priamo na drahšie modely, a to napríklad značku AGV, kedy môžete počítať nielen s bezpečnosťou na cestách, ale takisto požadovanými funkciami a komfortom pri nosení. Modely známych značiek spravidla ponúkajú tiež vyberateľné vnútro, čo znamená, že v prípade potreby sa dá oprať.
Poďme sa ale bližšie pozrieť na konkrétnejšie typy moto-prílb a ich rozdelenie, ktoré pri výbere zohráva podstatnú rolu. Typ prilby by sa mal prispôsobiť vašej jazde, respektíve motorke, rýchlosti a trase. Preto poznáme tieto prevedenia.
Najskôr je vhodné ujasniť https://www.hlavnespravy.sk/hid-chce-obciam-ujasnit-ako-pristupovat-k-volnemu-pohybu-psov/900969 si výber na základe terénu a trasy. Tu poznáme:
Podľa typu a prevedenie sú to modely:
Pre integrálne prilby je typické, že spoľahlivým spôsobom pokrývajú kompletne celú hlavu. Sú preto odporučenou voľbou pre rýchlejšie a dlhšie cestné trasy, napr. ak vlastníte športovú motorku.
Otvorenésú naopak jednoduchou a pohodlnou alternatívou, avšak za predpokladu, ak jazdíte nižšou rýchlosťou, čiže napr. po meste na skútri.
Odklápaciesú populárnym variantom, ktorý dopraje vysoké zabezpečenie, no zároveň poskytuje praktické ovládanie a komfort pri nosení. Sú podobné integrálnym, pokrývajú celú hlavu, no predný kryt je možné hocikedy a veľmi ľahko vyklopiť.
Akousi podkategóriou sú takistoretro prilby, ktoré sú špecifické zaujímavým prevedením. Ich dizajn pripomína roky z minulého storočia, čo je ale pre niekoho atraktívna výhoda.