Výber novej prilby na motorku: Aké máme možnosti?

Prakticky každá kvalitná prilba, ktorá prešla testovaním musí byť schopná odolať jednému, respektíve maximálnemu nárazu. Pri náraze síce uchráni to najhlavnejšie, ale následne môže zostať poškodená a vtedy nie je vhodné riskovať. Nastáva čas kúpiť novú moto-prilbu.Muž so ženou pózujú pri motorke.jpg
Na výber je však pomerne veľa možností. Predovšetkým rozdeľujeme prilby podľa ich typu, ale následne je vhodné hľadieť takisto na vlastnosti ako materiál, výbava, aerodynamika, ventilácia, apod. V takomto prípade je možné vsadiť priamo na drahšie modely, a to napríklad značku AGV, kedy môžete počítať nielen s bezpečnosťou na cestách, ale takisto požadovanými funkciami a komfortom pri nosení. Modely známych značiek spravidla ponúkajú tiež vyberateľné vnútro, čo znamená, že v prípade potreby sa dá oprať.
Poďme sa ale bližšie pozrieť na konkrétnejšie typy moto-prílb a ich rozdelenie, ktoré pri výbere zohráva podstatnú rolu. Typ prilby by sa mal prispôsobiť vašej jazde, respektíve motorke, rýchlosti a trase. Preto poznáme tieto prevedenia.
Najskôr je vhodné ujasniť https://www.hlavnespravy.sk/hid-chce-obciam-ujasnit-ako-pristupovat-k-volnemu-pohybu-psov/900969 si výber na základe terénu a trasy. Tu poznáme:

  • Cestné, motokrosové, alebo na štvorkolky

Podľa typu a prevedenie sú to modely:

  • Integrálne, otvorené a odklápacie

Pre integrálne prilby je typické, že spoľahlivým spôsobom pokrývajú kompletne celú hlavu. Sú preto odporučenou voľbou pre rýchlejšie a dlhšie cestné trasy, napr. ak vlastníte športovú motorku.Malá modrá motorka, prilba.jpg
Otvorenésú naopak jednoduchou a pohodlnou alternatívou, avšak za predpokladu, ak jazdíte nižšou rýchlosťou, čiže napr. po meste na skútri.
Odklápaciesú populárnym variantom, ktorý dopraje vysoké zabezpečenie, no zároveň poskytuje praktické ovládanie a komfort pri nosení. Sú podobné integrálnym, pokrývajú celú hlavu, no predný kryt je možné hocikedy a veľmi ľahko vyklopiť.
Akousi podkategóriou sú takistoretro prilby, ktoré sú špecifické zaujímavým prevedením. Ich dizajn pripomína roky z minulého storočia, čo je ale pre niekoho atraktívna výhoda.