Všetko čo potrebujete vedieť o WikiLeaks

Rovnako ako CIA alebo GCHQ nachádzajú tajomstvá pre ich vlády, myšlienkou zakladateľov bolo, že WikiLeaks ich získa pre všetkých.“
KTO JE JULIAN ASSANGE?
Austrálsky narodený Assange je počítačový programátor a aktivista, ktorý v roku 2006 založil WikiLeaks. V akomkoľvek zmysluplnom zmysle je WikiLeaks Julian Assange. Assange pomáhali aj iní, vrátane dlhoročného spolupracovníka Sarah Harrisonovej.

tajnost

Podľa Ball však „jediná osoba, ktorej názory majú význam … osoba, ktorá volá zábery … je Julian Assange“. Assange bol obvinený zo znásilnenia a sexuálneho útoku dvoch žien vo Švédsku v roku 2010. Popiera obvinenia, ale požiadal o politický azyl na veľvyslanectve, aby zabránil vydávaniu do Švédska v roku 2012, a zostane tam.

ostnatý drát

Povedal, že sa obáva, že by bol nakoniec vydaný do USA kvôli spadnutiu z uverejnenia utajovaných dokumentov USA zo strany WikiLeaks. Švédsko upustilo od vyšetrovania znásilnenia a povedalo, že neexistuje žiadna nádej na to, aby dostal Assange na zodpovedanie otázok, ale stále je vo Francúzsku zatknutý, ak opustí veľvyslanectvo kvôli jeho odmietnutiu sa pred súdom.
WikiLeaks vydal stovky tisíc amerických vojenských dokumentov a videí z vojny v Afganistane a Iraku, vrátane takzvaných videozáznamov Collateral Murder a „logov vojny v Iraku“. Tiež vydali v roku 2010 viac ako 250 000 diplomatických káblov ministerstva zahraničných vecí. Bývalý americký vojak Chelsea Manning bol odsúdený za únik dokumentov.

www

„Hlavnou vecou, ​​ktorú urobili, bolo vypustenie dvoch sád e-mailov: najprv z Demokratického národného výboru a druhý od veľmi blízkeho Hillaryho Clintona, Johna Podesta,“ povedal spoluzakladateľ James Ball. „Médiá sa týkali týždňov a dokonca pomohli rozmnožiť konšpiračné teórie.“

Ball povedal, že e-maily sa ukázali ako veľmi, veľmi škodlivé pre Clintona, pretože niektorí voliči verili, že ukázali, že „DNC sa sprisahal proti Bernie Sandersovej, aby inštalovali Clintona ako kandidáta.“ To pomohlo Donalda Trumpa, republikánskeho kandidáta, vo všeobecných voľbách. „Samozrejme, máme teraz dobré dôkazy, že to bol akt ruského štátu,“ dodal.