Mnohé archeologické nálezy zo všetkých kútov sveta dokázali, že psy sú prvé domestikované zvieratá. Rovnako sú aj prvé zvieratá, ktoré si ľudia ochočili. Udomácnenie vlka je dokázané, že bolo všade vo svete v rôznych dobách. Preto nemôžeme jednoznačne odpovedať na otázku v podnadpise. Avšak predpokladá sa, že s tým začali ľudia v Blízkom a Strednom východe. Posledné výskumy dokázali, že pes by mohol pochádzať aj z Európy. Plemená psov sa odvodzujú od nájdených kostí. Najstaršie plemeno je pes močiarny alebo rašelinný. Od neho sa odvodzujú aj dnešné plemená teriér, či špic.
Ako je to s vekom psa?
Vždy pri určovaní veku treba zohľadniť aj plemeno psa. Napríklad menšie plemená rýchlejšie dospievajú, zato pomalšie starnú. Napríklad taký jazvečík pri veku 12 rokov ešte nemusí byť starý, môže behať a byť čulý. Malé plemená dospievajú v 6 mesiacoch a obrie medzi druhým a štvrtým rokom. Preto je pravdou, že menši psi sa dožívajú viac. Psí vek sa počíta podľa tabuliek. Pomer býva 7:1. Teda 7 ľudských rokov je jeden psí. Avšak zistilo sa, že to nie je pravda. Podľa jedného Kansaského vedca to bol len marketingoví ťah. Chcelo sa tým dosiahnuť, aby ľudia chodili so svojimi miláčikmi každý rok na preventívnu prehliadku. Na vplyv dožitia psíka má aj jeho váha. Každé 2kg psa znižujú vek psa cca o mesiac.
My máme napríklad tiež jazvečíka. Vo svojich 11 rokoch je stále čulý, veselý. Ak poviem, že má 11, ľudia okamžite pochopia, že 11 mesiacov nie rokov.
Také, že pes vidí čiernobielo alebo ich sluch je lepší ako ten náš, to sú také informácie, ktoré asi všetci poznáme. No určite neviete, že psy majú na ušiach 2-krát viac svalov, ako my ľudia. Majú dokonalejší čuch než chuť. Psom sa sníva keď spia. Vedci si myslia, že v snoch vidia to čo za celý deň prežili. To je tiež jedna zo zaujímavostí o psoch.