S cestovkou či bez?

Každý rok nás cestovné kancelárie zasypávajú množstvom úžasných ponúk zájazdov a dovoleniek v luxusných rezortoch za astronomické ceny. Prostredníctvom médií sa nás snažia presvedčiť že dovolenka je drahá a pre veľa ľudí nedostupná, avšak tieto ceny zahŕňajú služby, ktoré nepotrebujeme a častokrát ani naplno nevyužijeme. Navyše v cestovných kanceláriách pracujú ľudia a tých je treba tiež nejako zaplatiť. Prečo si teda platiť za niečo zbytočne? Skúste si predstaviť dovolenku v tropickom raji uprostred oceánu, palmy, slnkom zaliate pláže s bielym pieskom a to všetko za cenu týždňového zájazdu do Chorvátska. Myslíte si že je to nemožné? Ukážeme vám, že opak je pravdou.
 průzračně čistá pláž
Dovolenka s cestovnou kanceláriou
Dovolenka s cestovnou kanceláriou prináša so sebou určité výhody. Dnes, v dobe internetu a smartfónov stačí ak otvoríte web nejakej cestovky, vyberiete si zájazd podľa vami zvolených kritérií ako sú dĺžka pobytu, možnosti stravovania, doprava a predovšetkým destinácia. Zaplatíte obrovskú sumu za last minute zájazd na sedem dní do preplneného rezortu a môžete vyraziť. V kancelárii sa postarajú o všetko od vašich leteniek cez služby delegáta až po cestovné poistenie.
pláže Jamajky
Ak už sa rozhodnete pre túto variantu, dávajte si dobrý pozor na podvodníkov a falošné cestovné kancelárie, ktoré ponúkajú až podozrivo lacné zájazdy. Neraz sa totiž stalo že takáto spoločnosť zinkasovala od klienta peniaze a ten nakoniec ostal bez peňazí aj bez dovolenky.
 
Dovolenka na vlastnú päsť
Cestovať do rôznych kútov sveta a spoľahnúť sa pri tom len sám na seba vyžaduje istú dávku odhodlania a trpezlivosti. Veľa ľudí takúto možnosť zavrhne hneď na začiatku, preto že nevedia cudzí jazyk a myslia si že sa v danej krajine nedorozumejú. S trochou fantázie si bez problémov vystačíte s rukami a nohami. V krajnom prípade vám môže pomôcť obrázkový slovník, ktorý zakúpite v kníhkupectve, alebo si jeho vlastnú verziu vytvoríte doma na počítači.

Organizácia dovolenky na vlastnú päsť zaberie viacej času ale rozhodne stojí za to. Ak si nie ste istý kam sa vydať, prečítajte si zopár recenzií alebo cestovateľských blogov kde sa dozviete o krajinách všetko potrebné. Letenky pokiaľ možno zháňajte dva až tri mesiace dopredu a snažte sa lietať mimo top sezóny. Rozdiel medzi letenkami v auguste a v druhej polovici septembra môže byť až 50% z ceny, pričom na juhu je stále dosť teplo na to aby ste sa krásne opálili a more je po lete rozohriate takže sa nemusíte báť studenej vody. Uvedomte si koľko času budete tráviť v ubytovacom zariadení a či je 5*hotel so saunami a masážnym salónom práve to, čo na vašej dovolenke nevyhnutne potrebujete.
schody na pláž
Existuje viacero možností ako ušetriť za ubytovanie. Prenajať si izbu niekde u domácich môže byť ideálny spôsob ako spoznať miestnych ľudí, ich kultúru a tradície. Počas dovolenky sa nám väčšinou variť nechce ale stravovať sa 3x denne v reštaurácii dokáže pekne navýšiť váš rozpočet. Ako teda na jedlo? Robte to presne tak isto ako doma. Nakupujte v obchodných reťazcoch, prípadne jedzte v reštauráciách mimo dovolenkových rezortov tam, kde uvidíte jesť najviac domácich. V každom prípade nezabúdajte na poistenie. Sto krát sa vám nemusí nič stať, no aj zatúlaná batožina dokáže pekne znepríjemniť celý váš pobyt a následne navýšiť náklady o oveľa väčšiu čiastku než ste plánovali.