Rusi objavili krásu plesní a robia z nej umenie

V každej domácnosti už niekedy splesnivel chlieb, ovocie či zelenina a následne určite skončili v smetiach. Ruskí umelci by to okomentovali, že ste vyhodili „umelecké dielo“. Oni totiž objavili jej umeleckú hodnotu a každá pleseň, aj tá na stenách nemocníc, je pre nich umeleckou freskou.

jídlo
 
Netušená krása aj tam, kde by sme ju nečakali
Ani netušíme, koľko krásy je na svete a pritom ju ani nevidíme, hoci ju máme rovno pred očami. Stačí len, aby sme sa na svet pozreli aj inak, ako iba cez konzum a všetko sa pred nami predostrie. Príroda je tvorcom nádherných výtvorov, skúste si napríklad pozrieť pod lupou štruktúru plesne a uvidíte, aké úchvatne línie umeleckých prvkov, farieb a vzorov tento škodca však niekedy dokáže vyčarovať.  Mnohokrát ide o unikátne dielo, ktoré by sa dalo vystavovať aj v galériách.
 
Svet ich objavuje vďaka sociálnym sieťam
Sociálne siete chvalabohu, neplesnivejú, ale môžu ich šíriť. A práve vďaka tej ruskej sieti sa rozrástla komunita milovníkov plesní až na 50 tisíc obdivovateľov, ktorí sa zapájajú do tejto aktivity a nechávajú splesnivieť rôzne veci od výmyslu sveta a potom sa pri ich pozorovaní rozplývajú nad jej krásou. Založil ju študent medicíny Sergej Merzlyakov, ktorý začal ako prvé pozorovať kyslé uhorky. Svoj objav zverejnil na sociálnej sieti a hneď na to iný Rus, Nikita Petrov, inicioval zoskupenie, ktorá tento nový umelecký zážitok naštartovala.
 
mikroskop

Pozor, zdraviu škodlivá krása!
Činnosti pozorovania a pestovania sa zakladatelia tejto netradičnej témy venujú len ako koníčku vo voľnom čase. No ani fanúšikovia sa nedajú zahanbiť a prispievajú vlastnými poznatkami. Dvojica Rusov sa už začala zamýšľať nad tým, že budú vyrábať tričká s obrazmi plesní, ktoré pri detailnom pohľade človeka naozaj uchvátia svojou krásou. Sergej Merzlyakov však upozorňuje, že obdivovať ich je fajn, ale keďže sú toxické, netreba to preháňať, hoci porušovať zákazy je vzrušujúce…