Prečo je pzp povinné a aké máme možnosti

Ak nám je zo zákona daná povinnosť za niečo platiť, isto žiadame vedieť, k akému účelu. V tomto článku sa zameriame na povinnosť uzatvorenia pzp (povinného zmluvného poistenia).

kalkulačka

Povinnosť uzatvorenia pzp sa týka každého vodiča osobného alebo nákladného auta, ktorý je pravidelným účastníkom cestnej premávky. V niektorých prípadoch sa zvykne účel pzp zamieňať s podstatou havarijného poistenia. Je tu však podstatný rozdiel. Pzp je povinné z dôvodu, že účastníkovi vzniká povinnosť disponovať usporenou čiastkou v prípade, ak spôsobí dopravnú nehodu. V dotyčnej situácii tak bude môcť spôsobenú škodu uhradiť. Nie sebe, ale poškodenému.

Dopravná nehoda je totiž situáciou, na ktorú musíme byť pripravení, respektíve nedokážeme vopred zaručiť našu 100% spoľahlivosť na cestách, nehoda sa môže stať doslova z minútu na minútu a spôsobiť ju môže každý z nás. Z tohto dôvodu musí naša poisťovňa (akú si vyberieme) disponovať kapitálom, aby vzniknutú škodu (za akú budeme zodpovední) dokázala uhradiť.

Zákon je síce neoblomný, ale výber poistenia je v našich rukách. To znamená, že typ poistky, respektíve výšku poistného, ako aj poisťovňu si môžeme vybrať my sami. Aj zákonné poistenie vozidla má viac možností a akú si zvolíme, to ovplyvníme my našim slobodným výberom. V takomto prípade odporúčam navštíviť internet, konkrétne online pzp kalkulačku. Funguje to nasledovne.
Na webovej stránke máte prístupný kalkulátor, do ktorého zadáte požadované údaje (majte pri sebe technický preukaz) a podľa zadaných údajov sa nám vyráta konkrétna čiastka, aká zodpovedá vyplneným údajom.

notebook

Okrem toho sa nám poskytne i možnosť viacerých benefitov v podobe zľavy, ktorú máme možnosť uplatniť. Následne si vyberieme z odporúčaného zoznamu dostupných poisťovní a túto záležitosť týkajúcu sa vybavenia pzp môžeme vybaviť priamo cez web.