OD VÝMENNÉHO OBCHODU AŽ PO BANKOVKY

Peniaze umožňujú ľuďom nepriamo obchodovať s tovarom, využívať služby, chápať hodnotu tovaru a ukazujú nám cestu ako ušetriť v budúcnosti. Nebolo to tak ale vždy.
 
hotovost

Svet bez peňazí
Peniaze sú známe v takej forme ako ich poznáme len posledných 3000 rokov. Predtým fungoval systém výmeny – barter.
 
Barterje priamy obchod s tovarom a službami – dám ti kamennú sekeru keď mi pomôžeš zabiť mamuta. Lenže takéto opatrenia potrebujú čas. Treba však nájsť niekoho kto si myslí, že dostať sekeru je spravodlivým obchodom pretože musí za to čeliť oblude zo špicatými klami a obrovskými labami, ktoré ho môžu ľahko zašliapnuť. Ak to nefunguje musíte zmeniť dohodu a nájsť niekoho kto s novými podmienkami súhlasí. Pomaly sa v priebehu stáročí rozvinul typ predhistorickej meny ako boli zvieracie kožušiny, soľ a zbrane.

finance
 
Podnikaví Číňania
Približne 1100 rokov pred n.l. Číňania prešli z používania skutočných nástrojov a zbraní ako prostriedku výmeny na použitie miniatúrnych replík tých istých nástrojov odliatych z bronzu. Nikto sa však nechcel pri siahnutí do vrecka zraniť na špicatom ostrí dýky alebo piky preto po čase zvolili bezpečnejší – okrúhly tvar a tak vznikli prvé mince.
 
S prvými razenými mincami však neprišli Číňania ale Turci.
 
Mince a mena
V roku 600 n.l kráľ Lýdie (západné Turecko) ako prvý začal s razbou mincí. Boli vyrobené zo zliatiny striebra a zlata a boli na nich vyrazené hlavy levov a iných šeliem.

kovové mince
 
Táto mena pomohla zvýšiť vnútorný aj zahraničný obchod čím sa Lýdia stala jednou z najbohatších ríš v  malej Ázii. Bohužiaľ ani razenie prvých mincí a rozvoj ekonomiky štát nezachránil pred vpádom perzských vojsk.
 
Nie, nie je to len kus papiera
Práve keď to už vyzeralo nádejne, že Lýdia prevezme vedenie v menovom vývoji, prišiel znova rad na Čínu, ktorá začala ako prvá používať papierové peniaze. V 12. storočí keď krajinu navštívil Marco Polo mal čínsky cisár už bohaté peňažné zásoby.
 
Európania používali mince až do 16. storočia, spolu s ukoristenými drahými kovmi z kolónií razili stále viac a viac mincí. Nakoniec banky začali používať bankovky pre vkladateľov aj dlžníkov. Boli to tzv. úverové papiere. Tieto bankovky mohli byť kedykoľvek prevzaté bankou a vymenené za ich nominálne hodnoty v zlate a striebre.
 
Súčasnosť
V 21. storočí už je možné použiť na platenie mobilnú platbu alebo virtuálnu menu. Predpokladá sa, že v budúcnosti už peniaze vo fyzickej forme ako sú mince a bankovky nebudú existovať, iba ako zberateľské predmety.