Nenahraditeľný pomocník

Vyskytujú sa na vašej záhrade ježkovia, alebo ich vídate skôr sporadicky? Na niektorých miestach toto zviera dokonca už ani nenájdete. Aj keď jež hnedý v súčasnosti nepatrí k ohrozeným živočíchom, spôsob akým pretvárame jeho prirodzené prostredie spôsobuje, že jeho počty neustále klesajú.
Toto zviera má vskutku famózny spôsob sebaochrany. Hovoríme samozrejme o jeho pichliačoch, ktoré dokáže zdolať len máloktoré zviera. Pre nás ľudí, však tento pichľavý kožuch nepredstavuje žiadny problém. Na cestách ročne uhynú stovky až tisícky ježkov.

ježek

Zbaví vás nechcených votrelcov
Prečo vlastne hovoríme o ježovi? Pretože toto zviera je nenahraditeľným pomocníkom v prírode, ale aj v našich záhradách. Medzi jeho prirodzenú potravu patria napríklad slimáky, s ktorými my ľudia bojujeme zubami nechtami, no mnohokrát neúspešne. Ježko si s nimi ale poradí ľavou zadnou. Ak teda nechcete mať na svojej záhrade týchto škodcov, majte na nej ježka. Ďalšou pochúťkou sú mláďatá všakovakých hlodavcov. Ježko patrí k jedným z najlepších regulátorov ich populácie.
Medzi patrí napríklad užovka, ropucha, samozrejme všetky druhy vtákov a taktiež hmyz.

ježeček

Kríky a lístie urobia svoje
Toto zviera k sebe nalákate pomerne ľahko. Stačí, ak na konci záhrady necháte nahádzané konáre a lístie. V nich si jež vytvorí noru a váš pozemok už neopustí. Pri menšom šťastí spozná pôvabnú partnerku, a vy získate celú čatu pomocníkov. Aby ste zvýšili pravdepodobnosť, že sa k vám ježko nasťahuje, nechajte raz za čas na takýchto miestach kúsok mäsa, poprípade konzervu pre psov. Aj keď vás to možno prekvapí, toto zviera preferuje skôr mäsitú potravu. Jablká a hrušky síce zožerie, ale až vtedy keď nemá k dispozícii nič iné.
Ak sa vám tento experiment podarí, ježka radšej nechytajte. Jeho pichľavý kožuch je totiž plný bĺch a iných parazitov, ktoré by mohli preliezť aj na vás.