Nadštandardné služby v nemocniciach? Priplaťte si!

Každý, kto sa ocitol aspoň na pár dní v maličkej nemocničnej izbe, by vedel vymenovať kvantum negatív, ktorým by sa chcel v  budúcnosti  vyhnúť. Za určitý príplatok sa aj tento nemocničný „výlet“ môže premeniť na znesiteľnejší.
přemýšlející lékař
Prednostné vyšetrenie (5 – 15€)
Možnosť zaplatenia prednostného vyšetrenia bola v roku 2015 vládou zakázaná, lekári ju však v praxi využívali ďalej. Neskôr sa znovu o tomto poplatku rokovalo, ale výsledné stanovenia zatiaľ jasné nie sú.

Poplatky pri pôrode (15 – 700€)
Ak sa rozhodnete mať pri sebe manžela ako psychickúpodporu pri pôrode, bude Vás to stáť od 15 – 30€, cena závisí od cenníka danej nemocnice. Sumu 300€ si pripravte, ak chcete mať pôrodníka, ktorého si sami vyberiete, pri výbere operatéra je cena približne o 20€ nižšia. Medzi ďalšie poskytnuté nadštandardy, za ktoré sa pripláca je napríklad poskytnutie  epidurálnej analgézie – proti bolesti , v cene približne 70€ alebo samostatný box v sume od 50€.
zdravotní péče
·         Vyšetrenie v spánkovom laboratóriu– monitorovanie spánku, životných funkcií a možných odchýlok od normálu sa vykonáva, na rozdiel od iných zariadení, výlučne v noci. Cena za takéto vyšetrenie sa pohybuje v približnej sume 700€.

Špeciálne použitie materiálu
Materiál v závislosti od jeho druhu a typu zákroku, z časti prepláca zdravotná poisťovňa. Ceny sú rôzne.

Nadštandardná izba (od 5€)
Vlastné sociálne zariadenie (v niektorých nemocniciach je spoločné so susednou izbou), televízor a rádio na izbe, väčšie, niekedy dvojmiestne postele a vlastná chladnička sú nadštandardy, za ktoré je taktiež možné si priplatiť.
·         Pri využití výhod nadštandardnej izby je možné zaplatiť si aj sprievodnú osobu pacienta vo veku od troch rokov vo výške od 3€/noc.
Anestézia na vlastnú žiadosť (od 55€)

Možnosť poskytnúť anestéziu na vlastnú žiadosť pacientky, v cene pohybujúcej sa od 55€.
 
Uvedené ceny sú orientačné, každá nemocnica má svoj vlastný cenník. Podstatné je rozlišovať fakt, či sa jedná o súkromnú alebo štátnu nemocnicu. Výsledné sumy z nadštandardných poplatkov pacientov  (v pôrodniciach) sa delia v 50% podiele medzi nemocnicou a pôrodníkom.