Každým krokom vedomejší

Raz som počul takýto výrok: "Na základnej škole vás naučia čítať, na strednej škole vám povedia čo čítať a na vysokej škole vám povedia kde je knižnica."
 kluci a zeměpis
1.krok
Základná škola je po materskej škole ďalším významným míľnikom každého z nás. Práve tu sa naučíme základné veci do života, ktoré by mal poznať každý z nás. Či už to je samotné čítanie alebo počítanie všetko je dnes nesmierne dôležité. Rovnako tak aj utvárame nové a bližšie vzťahy s ostatnými. Učíme sa mi od nich a aj oni od nás.

Nie je to teda len o učení v škole. Vo vyšších ročníkoch základnej školy, sa do vyučovania pripájajú aj odborné a prírodovedné predmety. Tieto rozšíria naše obzory ešte viac ako doteraz, Začneme sa na svet pozerať inými očami a chápeme ako funguje svet okolo nás.
 
2.krok
Na strednej škole to je už viac menej na odbornej rovine. Celé naše štúdium je zamerané na jeden smer a dostávame sa hlbšie v tejto oblasti. Tu už nadväzujeme kontakty, ktoré môžu trvať aj počas celého života. Stretávame ľudí s rovnakými záujmami, vymieňame si informácie a opäť sa dozvedáme niečo nové.
potřeby do školy
3.krok
Vysoká škola je opäť o niečom inom. Štúdium už nie je také ako bolo na základnej alebo strednej škole. Väčšinu informácií si musíte naštudovať sami. Rovnako prináša rozvoj aj v inej časti ako sú napríklad práce na konci každého stupňa štúdia.
 
Nikdy nekončím
Nech študujete kdekoľvek alebo ste už doštudovali, vzdelanie je na nezaplatenie. Bez neho už dnes nemôže fungovať nikto. Potrebujeme vedieť čítať. Keď prídeme do zamestnania podpisujeme zmluvu. Asi nikto by ju nepodpísal keby si ju aspoň z časti neprečítal. Potrebujeme vedieť písať. Rovnako v práci tiež potrebujeme vedieť písať. Či už potrebujem niečo poznačiť alebo vypracovať nejakú správu, bez písania to nejde. A to sú len základné veci.
 
Akokoľvek sa k vzdelaniu postavíme, v každom prípade platí, že vzdelanie ovplyvňuje náš život do značnej miery. Závisí od neho naša práca a celkovo naše prežitie. Je len na nás ako sa k tomu postavím. Každý sme strojcom svojho šťastia.