Hrady v Malých Karpatoch

Pohorie Malé Karpaty síce nepatrí medzi tie najväčšie na Slovensku, no predsa len sa tam nachádza plno nádherných pamiatok, o ktorých možno ani len netušíte. Ak si teda chcete spraviť voľno v práci a vyraziť s rodinou na výlet, tu je pár tipov, ktorými sa môžete inšpirovať.

malé karpaty

 

  1. Červený Kameň

Tento zachovalý hrad sa nachádza pri obci Častá, a autom sa dá prísť prakticky až k nemu. Okolie hradu je sprístupnené verejnosti, a tak si môžete užívať krásny výhľad. Pri hrade stávajú taktiež stánky so suvenírmi, sokoliari alebo sa tam konajú svadby. Interiér hradu si tiež môžete prehliadnuť, avšak musíte si dať pozor na otváracie hodiny, ktoré sa každý mesiac líšia, a na vstupné, ktoré treba zaplatiť. Tieto informácie si môžete prečítať na oficiálnej stránke hradu Červený kameň.

  1. Pajštún

Zrúcanina hradu Pajštún sa nachádza pri obci Borinka. K ruinám tohto sa nedá dostať autom, ale vedie tam niekoľko cestičiek, ako sa k hradu dostať. Počítajte s trocha väčšou náročnosťou, no veríme, že sa vám to podarí zvládnuť aj s deťmi. Ak budete potrebovať zahnať hlad po túre, nemusíte mať obavy. Na hrade sa nachádza niekoľko ohnísk, ktoré turisti často využívajú.

mapa2

  1. Plavecký hrad

Plavecký hrad sa pýši nad dedinou Plavecké Podhradie a už z diaľky ho je vidno. Podľa toho môžete uhádnuť, že sa nachádza vyššie na kopci a cesta k nemu je približne 35 minút, no nie je to nič, čo vy deti nezvládli. Zaujímavosťou je, že sa pri hrade nachádza aj keltské hradisko Pohanská. Zo zrúcaniny si môžete užiť výhľad na už spomínanú obec a celkovo na Záhorskú nížinu.

  1. Čachtický hrad

Tento hrad je určite všetkým minimálne z počutia známy, hlavne vďaka povestiam o Čachtickej pani, teda o Alžbete Bátoriovej, ktorú vraj na hrade väznili. Zo zrúcaniny máte výhľad aj na unikátne borovicové lesy. Ruiny sa rozprestierajú pri rovnomennej dedine Čachtice, odkiaľ ide turistický vláčik Bathory až na hrad. Na hrad sa tiež platí vstup a nie je sprístupnený celoročne. Cestou naspäť je aj rozsiahla lúka, na ktorej sa nachádza ohnisko a tiež sa tam dá stráviť noc.