Farebný domov- dobrý domov


Máte svoju obľúbenú farbu? Pravdepodobne áno. Nemusíte si to ani uvedomovať, ale farby vyhľadávame podvedome. Skúste sa niekedy pozrieť napríklad na svoj šatník. Uvidíte, že jedna alebo dve farby, budú prevládať. V našom živote plnia veľmi dôležitú funkciu. Silne pôsobia na našu psychiku. Nie je ničím zvláštnym, že ľudí, ktorý chodia celý v čiernom vnímame akosi negatívne. Silu farieb môžeme využiť aj v našich príbytkoch.

domy
 
Červená
Červená farba má povzbudivé účinky. Doslova dokáže rozprúdiť krv. Vplýva na nervový systém, podporuje vylučovanie hormónu adrenalínu a zvyšuje sexuálnu aktivitu. Je doslova symbolom vášne. Teraz ste si asi povedali, že je to ideálna farba do spálne. Nie je to však úplne tak. V spálni sa okrem iných aktivít, potrebujeme najmä dobre vyspať. A v tom nám červená môže brániť. Ako sme už spomenuli, náš organizmus burcuje k aktivite, preto sa hodí skôr do pracovne, kuchyne, či iných miestností kde chceme svoj čas tráviť aktívne.
 
Ružová
Táto romantická farba, je v podstate slabším odvarom červenej. Na rozdiel od nej je symbolom lásky. O vášni, ale nemôže byť reč. Najmä svetlé odtiene ružovej pôsobia na našu psychiku upokojujúco.

pokojíček
 
Modrá
Presným opakom červenej, je farba modrá. Znižuje krvný tlak, hladinu adrenalínu, pomáha prekysličovať krv, tlmí zápaly a spomaľuje dýchanie. Ide o vyslovene upokojujúcu farbu. Modrá je preto dobrá práve do spálne. Príjemne však pôsobí aj v kúpeľni. Ak vaše dieťa trpí hyperaktivitou, alebo má len energie nazvyš, laďte jeho detskú izbu do modrej farby. Vhodné sú jej svetlejšie odtiene. Modrá farba môže na niektorých ľudí pôsobiť depresívne. Dôkazom je i anglický výraz pre pochmúrnu náladu- „blue“. Preto s touto farbou opatrne.
 
Fialová
Fialová farba je niečo medzi modrou a červenou. Ľudský mozog na ňu reaguje tvorivosťou. Ako pri všetkých farbách, ktoré vznikajú zmiešaním iných farieb, patrí fialová k milovanej, alebo nenávidenej farbe.
 
Oranžová
Oranžová vzniká zmiešaním červenej a žltej, preto ide o kontroverznú farbu. Niektorým totiž navodzuje príjemné a upokojujúce pocity, iným nervozitu a podráždenosť. Ak teda žijete v domácnosti viacerí, pred vymaľovaním na oranžova sa spoločne poraďte.
Zelená                                                                                                                                         Zelená je označovaná za neutrálnu farbu. Spôsobuje to fakt, že ide asi o najčastejšie sa vyskytujúcu farbu v prírodnom prostredí. Zelená napomáha koncentrácii, výdrži, rastu, vývinu aj plodnosti.

ložnice

Biela a čierna                                                                                                                           Jedná sa o farby nachádzajúce sa opačnom konci farebného spektra. Biela pôsobí pozitívne , optimisticky a vzdušne. Príliš veľa bielej však spôsobí skôr depresiu, ako dobrú náladu. Podvedome sa nám totiž spája s nemocničnými priestormi. Čierna v skutočnosti nie je až taká negatívna farba. Spája sa skôr s eleganciou a čistotou.