Euro ako rezervná mena budúcnosti

Dnes je americký dolár nespornou rezervnou menou sveta. V podstate sú cudzie krajiny držiteľom dolára na splácanie dlhu alebo na zaplatenie za tovar alebo služby denominované v rezervnej mene. Niektoré z týchto tovarov sú ropa, zlato a cenné papiere. Napríklad OPEC sa rozhodne oceňovať svoju ropu v amerických dolároch, čo núti národy držať doláre, aby znížili svoje transakčné náklady a zabezpečili riziko výmeny dolára. To isté možno povedať aj pre akékoľvek iné tovary alebo služby denominované v dolároch.

bankovky

Doláru klesá dôvera v dôsledku obrovského deficitu USA
Americká federálna vláda však každodenne ochromuje výšku dolára svojim rýchlo rastúcim rozpočtovým deficitom. V roku 2017 bol deficit štátneho rozpočtu 665 miliárd dolárov. V roku 2018 je doterajší deficit ešte vyšší, a to 833 miliárd dolárov. Kým Kongres naďalej schvaľuje rozpočtové schodky, osud dolára začína vyzerať čoraz viac nepriaznivo.
Dôvera v schopnosť americkej vlády splácať svoj dlh bez neustále inflačných opatrení sa znižuje. Ak americký rozpočtový deficit a štátny dlh pokračujú na súčasných trendových líniách, určite sa presťahujú krajiny, finančné inštitúcie a jednotlivci do inej meny.Je to len otázka času kedy.

Budúca rezervná mena?
Napriek svojim slabým stránkam euro vyzerá ako najsľubnejšia mena, ktorá môže nahradiť súčasné postavenie dolára. Hospodárska a menová únia (HMÚ) zažila niekoľko kríz a potrebuje prepracovanie svojho systému centrálnych bánk, ale v súčasnosti došlo k významnému pokroku. Európska únia zrejme prežila najtemnejšiu hodinu a euro už teraz tlačí na stav preferovanej rezervnej meny na svete.

eura

Špekulanti taktiež uviedli čínsky jüan ako budúceho kandidáta. Keďže charakter vlády Čínskej ľudovej republiky je menej demokratický, kontroly a rovnováhy, ktoré sú vlastné iným vládam, v Číne neexistujú. To znamená, že jüan by bol riskantnou menou, ktorou by mohli byť označené akékoľvek tovary alebo služby, nieto, aby fungoval ako rezervná mena.