Doskové hry nie sú len pre deti

Pri výbere doskovej hry, okrem obligátnej ceny, je dôležitá univerzálnosť danej hry. Ľudia, od hry čakajú široké uplatnenie a kritériá, ako sú zábavnosť, jednoduché pravidlá, možnosť hrania dvoch a viacerých ľuďoch, nesmie byť hlúpa a musí byť aj pekná.
 
Každá hra vyžaduje určitú konkrétnu situáciu, pri ktorej je vhodné tú, či onú hru hrať. Tri najobľúbenejšie doskové hry na trhu sú Dobble, ktorý je veľmi úspešný, nasleduje nestarnúci Carcasonne, alebo veľmi populárny Osadníci. Tieto hry sa veľmi dobre predávajú a ľudia si ich odporúčajú sami medzi sebou.
 připravená hra
Potom je tu ešte rozšírený trend takzvaných licencií, ako je Star Wars, alebo Hra o tróny. Tieto hry sú už pomerne zložité a je nutné sa zamyslieť, pre koho hru kupujeme, alebo kto bude hru hrať. Pre užšie skupiny ľudí, možno zakúpiť aj hry úzko špecializované.
 
Medzi Slovákmi je stále veľmi zakorenená predstava, že dosková hra sa rovná detská hračka. Pritom niektoré hry sú dosť zložité a hrajú je len dospelý.
 
Pri výbere doskovej hry sa rodičia orientujú predovšetkým podľa reklamy, čo väčšinou nie je optimálna voľba. Avšak existujú aj doskové hry pre jedného hráča a hry absolútne logické, ako napr. Smart Games alebo ThinkFun.
 divná šachovnice
Pár typov doskových hier

KRYCIE MENÁ     Párty hra. Pracuje s asociáciami a rôznymi významami slov. Hitovka pre každého.

DIXIT                        Párty hra. Populárna rozprávacia hra s kartami. Pracuje s    abstrakciou a       predstavami.

KRAJINA/FAUNA     Vedomostná hra. Nejde o systém otázka / odpoveď, ale o prácu s mapou sveta a odhadom.

BLOOD RAGE       Strategická hra. Novinka na trhu. Skvelá téma a nádherné figúrky Vikingov.

ZIMA MŔTVYCH   Zombie kooperatívna hra. Tak trochu kolektívna hra, aj keď vyhráva iba jeden.

MACHI KORO       Rýchla budovateľská kartová hra. Podobná Osadníkom z Katanu, len sa tu neobchoduje s inými hráčmi.

PATCHWORK       Jednoduchá hra pre dvoch. Zaujímavá kombinácia dievčenského tématu a matematických mechanizmov.
 

TAKENOKO           Rodinná hra od 8 rokov s pandou. Ponúka zaujímavé strategické možnosti a napätie. Jedná sa o výtvarne najvydarenejšiu doskovú hru.