Je samozrejmosťou, že doma chceme mať čo najlepšie a najkrajšie akvárium. Ako aj každému nášmu domácemu miláčikovi, tak aj našim rybkám a iným tvoríkom chceme vytvoriť to najlepšie zázemie v jeho domove, teda v akváriu. Aby dno nebolo osadené len pieskom alebo štrkom, je peknou dekoráciou kameň, alebo viac kameňov.
Kameň pred vložením do akvária je dobré podrobiť octovým testom. Je to jednoduché, vezmeme kameň a dáme ho to octu. Pokiaľ začne šumieť, je to zle. Pokiaľ aj nešumí, určite vám odporúčame ho ešte pred vložením do akvária prevariť vo vode. Ocot by rybkám zaručene neprospel. Osobne vám odporúčam radšej si pekný kameň nájsť v prírode než kupovať. V obchodoch zvyknú byť zbytočne drahé a pritom možno o pár metrov od budovy sa rovnaký váľa na zemi. Vrátime sa však k tomu, čo až sa kameň slabo vyvarí? V akváriu v tomto prípade môže dôjsť k nesúladu s rybami a dokonca občas aj k ich úmrtiu. V prípade väčšieho kameňa počítajte taktiež s väčším zakalením vody.
Je mnoho chovateľov, ktorý preferujú vzhľad čo najviac podobný prirodzenému prostrediu rýb. Tento vzhľad je čoraz populárnejší. Existuje napríklad mnoho druhov riečnych kameňov, z ktorých si môžete vybrať do svojho akvária. Z kameňov môžete v akváriu dokonca vyrobiť aj jaskyne, zákutia vhodné pre úkryt rýb a možno dokonca aj trenie. Ryby majú tendencie si vymedzovať svoje teritóriá a kamene môžu pomôcť proti bojom o teritóriá. Ide o mierne rozčlenenie akváriá, čím im vy vytvoríte prirodzené teritóriá. Pozor však, aby neboli až príliš malé. Najväčšou výhodou riečnych skál je to, že voda ich časom obrúsila a teda ryby sa o ne nemôžu oškrieť a poraniť.
V prípade, že preferujete kúpu skál, môžete ich kúpiť vo veľkých záhradných centrách, dokonca však aj online v akvaristických obchodoch po kilách. Nevýhodou je však, že neviete pri kúpe týchto skál do čoho vlastne idete. Nepoznáte presný rozmer skál.
Po vybratí si tej najkrajšej a pred vložením skaly do akváriá teda nezabudnite vyskúšať test s octom a užite si zážitok s krásneho akvária.