Ako vyberať turistickú obuv?

Vysoké a Nízke Tatry, Malá a Veľká Fatra, Slovenský raj a kras a mnoho iných pohorí nás lákajú na ich preskúmanie. Samozrejme, ak sa už vyberieme na hory, musíme dbať na výber správnych topánok i výstroje. A to aj v prípade, že sa jedná o ľahkú trasu. Nik z nás predsa nechce pri kochaní sa nádherou našich veľhôr dôjsť k zraneniu.

turistika

Blahodarné účinky prírody tak budú mať na nás o to lepší vplyv, ak budeme mať na nohách tie správne topánky. Tie sú základom. Nohy sú na túrach najviac namáhané, preto im treba zabezpečiť čo najlepšie pohodlie a eliminovať riziko pádu alebo podvrtnutie členka.
Turistické topánky sa delia podľa toho, na aký terén sú určené. Neľakajte sa. Nemusíte si hneď kupovať niekoľko druhov obuvi, budú vám stačiť aj jedny. Pri výbere však zohľadnite typ terénu, aký najviac preferujete.
Na ľahšiu turistikusi vyberáme ľahšie topánky s mäkšou podrážkou. Ľahšia turistika, to sú upravené lesné chodníčky. Terén môže byť občas strmý, a práve preto oceníte ľahšiu a vzdušnejšiu obuv.

Vysokohorská alebo trekkingová obuvje určené na túry vo vysokohorských podmienkach, ale je aj dosť flexibilná a využiteľná aj v ľahších terénoch. Ak hľadáte po niečo univerzálne a radi sa prejdete aj na vyššie kopce, siahnite po nej. Tieto topánky majú hrubú podrážku.
Tzv. backpacking kategóriaje vhodná pre turistov, ktorý šliapu do kopcov s ťažkým batohom a majú radi aj niekoľkodňové túry. Ide o dosť ťažké topánky s hrubou podrážkou, ktoré sú vyššie, aby zaistili členok.
Pri výbere si nechajte poradiť. Nakupujte v obchodoch, kde nájdete odborníkov, ktorí vám budú hneď vedieť poradiť a vybrať presne to, čo potrebujete a v čom budú vaše nohy v poriadku aj na dlhších túrach.

cestování

Nezabúdajte však, že kvalita nemusí stále zodpovedať cene.Hoci výber týchto topánok môže byť finančne nákladnejšou záležitosťou, nemusíte hneď míňať celé stovky eur na vhodnú obuv. Mnoho turistov si totiž myslí, že len značka a cena im zaistia pohodlie, čo ale nie vždy je aj pravdou. Základom je však vybrať si to, čo najviac vyhovuje vám. Ak si vyberiete správne, budú vám tieto topánky slúžiť ešte veľmi dlho.