Ako postupovať pri investícii do cenných mincí

Pre mnohých ľudí je zbieranie mincí len hobby, ktoré sa však po čase môže zmeniť na celkom slušné investičné portfólio. Nadobudnuté znalosti a plánovanie sa neskôr môže stať cestou k vybudovaniu zbierky, ktorej hodnota časom porastie.

mince

Zbierajte čo sa vám páči
Ľudia, ktorí investujú do mincí sú vždy najskôr zberateľmi a až potom investormi. Pri investičných minciach je niekoľko faktorov, ktoré určujú jej hodnotu a všetky môžu vstúpiť do hry v rôznych časových obdobiach. Preto zbierajte mince, ktoré sú pre vás zaujímavé a páčia sa vám.
Váš záujem sa môže po čase zmeniť, začnete s jedným typom, prejdete k ďalšiemu a po čase sa možno vrátite k prvej zbierke a dokončíte ju. Zbieranie by malo byť hlavne o zábave.

peníze

Nezamieňajte si cenu mince s jej numizmatickou cenou
Inak povedané, ak je vyššia hodnota mince založená na drahom kove, z ktorého je vyrobená, potom investujete skôr do drahých kovov ako do mince. Pri zbierke takéhoto typu sú potom vhodnou alternatívou limitované edície zlatých a strieborných investičných mincíz mincovní rôznych štátov. Pri takýchto minciach máte dvojnásobnú istotu, že ich cena časom porastie, po prvé z hľadiska zberateľskej a po druhé z hľadiska hodnoty drahého kovu.

Vzdelávajte sa, informujte a zbierajte vedomosti
Rovnako ako pri akejkoľvek plánovanej obchodnej transakcii na finančnom trhu aj pri investíciách do mincí je nevyhnutné mať vedomosti aby ste urobili rozumné rozhodnutia. Prečítajte si a zistite si o konkrétnej sérii čo najviac. Ak neviete čo kupujete, je veľká pravdepodobnosť, že skončíte zo zlými skúsenosťami a to vás môže odradiť do budúcna.
Vedomosti môžete získať nielen z knižných publikácií či z webu ale aj na rôznych zberateľských akciách alebo v kamenných obchodoch. Určite nájdete množstvo ochotných ľudí, ktorí sa s vami podelia o svoje skúsenosti.

zisk

Nájdite spoľahlivé zdroje nákupu
Nič nie je horšie ako zistenie, že vaša minca, ktorú ste považovali za vzácnu je len obyčajný falzifikát alebo lacná napodobenina. Znalý a dôveryhodný predajca je preto tiež jednou z tých lepších „investícií“.