Aká je Vaša motivácia k podnikaniu?

Jedným z dôvodov je pravdepodobne samotný fakt, že chcú pracovať sami pre seba, respektíve žiť z vlastného biznisu v obore, ktorý by ich relatívne bavil, pričom by boli sami sebe šéfom. Stanovia si pracovný čas, ktorý by im najviac vyhovoval, budú vykonávať časť práce, ktorá je podľa nich najefektívnejšia, no a v prípade určitého zisku ich bude napĺňať dobrý pocit, že zisk si zaslúžili okrem pracovitosti aj svojim intelektom a zmyslom pre obchod. V neposlednom rade ich poteší predstava, že za ten zisk sa zapríčinili jedine a len sami, teda nepotrebujú nad sebou nejakú vyššiu pozíciu.

polibek

Niekto však k naštartovaniu svojho vlastného podnikania vidí ako prioritný možno trochu iný dôvod, vidinu bohatstva. Skrátka sa nehodlá uspokojiť s prísne stanovenou, takmer neohýbateľnou hranicou platu či stálym príjmom, ktorý sa už dlhšiu dobu nemení a pravdepodobne sa ešte ďalej ani výraznejšie meniť nebude. Toto je tiež častá príčina a motivácia, kedy dotyčný pocíti, že ak by so svojimi nadobudnutými skúsenosťami otvoril vlastný biznis, ťažil by z toho po finančnej stránke podstatne viac, než ako teraz, kedy je zamestnancom v hre niekoho iného. Dosiahnuteľné finančné maximum z daného oboru a daných možností tak bude v jeho vlastných rukách.

A do tretice vidím ako prioritný ešte jeden dôvod, ktorý sa týka predovšetkým večných „snílkov“, čiže nezadržiteľných inovátorov a vizionárov. Vo svojej hlave skrátka nesú skvelý nápad a ťažko by sa zmierili s tým, ak by ho za svoj život nestihli zrealizovať. Prvoradý je pre nich spôsob, aby svoj zrealizovaný nápad mohli ukázať čo najširšej verejnosti a s nedočkavosťou budú očakávať výsledok.

podnikatelka

  • Ak si sľubujete z vašej podnikateľskej činnosti úspech, pravdepodobne budete musieť v sebe pestovať každý z týchto troch motivačných dôvodov.

Takisto je pravdepodobné, že sa úspech sa nedostaví hneď, teda z mesiaca na mesiac. Zo začiatku nebudete pánom samým sebe, ale vašim pánom budú byrokrati. Zo začiatku viac prerobíte, než zarobíte, teda dôležité je, aby ste tieto možné prekážky zvládli najmä zo začiatku, časom sa veci hádam začnú prispôsobovať vo váš prospech. A pokiaľ nedisponujete treťou túžbou, teda nikdy ste úprimne nemali nejaké revolučné nápady tak nevadí, stačí sa inšpirovať.