7 tipov na zazimovanie zeleninovej záhradky

Základné práce ktoré musíme ešte vykonať predtým, ako sa so záhradkou pred zimou pekne rozlúčime sa pokúsim zhrnúť do 7 bodov. Nie som odborníčkou na záhradné práce. Som len milovníčkou záhradných prác a toto sa mi osvedčilo robiť:

zelenina

  • starostlivo pozberám úrodu. Oddelím plody, či potrebné časti rastlinky od tých častí, ktoré neviem v kuchyni využiť, pozor- nevyhadzujem ich do koša.
  • pozbieram suché listy, konáriky, prípadne kamienky
  • záhradku prerýľujem- nie veľmi hlboko- ide mi to tak ľahšie
  • zaobstarám si domáci kravský hnoj- veru zháňa sa z roka na rok zložitejšie. Nie vždy sa mi to podarí. Ak nemám to šťastie, že ho niekto predáva či dokonca daruje, potom mi neostáva nič iné, iba pár vriec kúpiť v obchode so substrátmi. Nemá to veru ani zďaleka tú kvalitu, akú má hnoj od poriadneho gazdu. Ale raz za dva roky zvyknem pár vriec kúpiť. Nie som totiž zástancom umelých hnojív. To málo čo si dopestujem si predsa pestujem preto, aby bolo zdravé – v naozajstnej bio kvalite.
  • Hnoj nahádžem na pôdu, prípadne mierne zarýľujem..
  • Nikdy nevyrovnávam úplne povrch záhradky. To preto, aby sa mi v brázdach lepšie a dlhšie držal sneh a neskôr voda.
  • Na povrch sem tam ukladám zvyšné kapustové,alebo kalerábové listy. Odhnijú a pôdu tiež obohatia. Tie listy, ktoré som nevyužila, spolu s vňaťou a a ostatnými zvyškami zo zeleniny dávam do kompostu. Moja babička mi totiž vždy kládla na srdce- čo prírode zoberieš, to jej aj vráť.

mrkev
Práca v záhradke je hlavne relaxom. Je možnosťou zameniť psychickú prácu za tu manuálnu. Vôňa zeme je neopakovateľná. Aj dotyk s ňou je upokojujúci. Keď som po práci v záhradke príjemne unavená, na druhý deň chytám novú chuť do práce, aj do obyčajného bežného života. Práve pre toto záhradku mám. Nie kvôli pár kusom zeleniny, nie kvôli pár kusom ovocia – ale pre pocit pokoja a obyčajného ľudského uspokojenia.